Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznych?

Nasza firma świadczy kompleksowe usługi związane z fotowoltaiką – w tym wykonujemy pełne serwisy instalacji fotowoltaicznych. W tym zakresie mamy zatem bardzo duże doświadczenie. Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty i szczegóły serwisów. W artykule poruszamy następujące kwestie:

 1. Kiedy należy wykonać serwis instalacji fotowoltaicznej?
 2. Serwis fotowoltaiki, a utrzymanie gwarancji
 3. Co zawiera przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Bez wątpienia ogromną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich niska awaryjność oraz niemalże bezobsługowe działanie. Mimo to raz na jakiś czas zaleca się wykonywanie prac serwisowych instalacji. Więcej informacji na ten temat możecie Państwo znaleźć poniżej.

Kiedy należy wykonać serwis instalacji fotowoltaicznej?

Głównym powodem do wykonania serwisu instalacji fotowoltaicznej jest jej awaria. Taka sytuacja ma miejsce dość rzadko, gdyż większość instalacji działa bezawaryjnie. Jeśli jednak jakikolwiek element instalacji uległ uszkodzeniu lub zauważalny jest spadek mocy i efektywności instalacji zaleca się przeprowadzenie jak najszybciej prac serwisowych. Koszt serwisu uzależniony jest od wielkości instalacji fotowoltaicznej, a także jej umiejscowienia i innych warunków indywidualnych.

Kiedy warto wezwać na miejsce serwisantów? Przede wszystkim, gdy zauważą Państwo jeden z poniższych problemów:

 • głośna praca inwertera – prawidłowo zamontowany i umiejscowiony we właściwym miejscu inwerter nie jest zbyt hałaśliwy podczas pracy dlatego, gdy wydawane przez urządzenie dźwięki stają się uciążliwe, warto upewnić się czy nie doszło do awarii,
 • pęknięcia lub rysy na modułach fotowoltaicznych – powierzchnia wysokiej jakości modułów fotowoltaicznych jest pozbawiona wszelkich defektów, dlatego w razie pojawienia się takowych należy wezwać serwis,
 • spadek mocy instalacji lub wzrost rachunków – w obu przypadkach powodem może być wiele nieprawidłowości, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego serwisu.

Serwis instalacji fotowoltaicznych ma na celu utrzymanie ich w dobrym stanie i zagwarantowanie jak najwyższej wydajności i efektywności na długie lata. Jest to także gwarancja komfortu dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

Serwis fotowoltaiki , a utrzymanie gwarancji

Większość instalacji fotowoltaicznych działa praktycznie bezawaryjnie, dlatego też wydawać mogłoby się, że wykonywanie prac serwisowych przez ekspertów jest niepotrzebne. W rzeczywistości jednak wielu producentów wymaga przeprowadzania corocznych serwisów instalacji w celu utrzymania gwarancji. Kupując instalację fotowoltaiczną, warto dokładnie zapoznać się z warunkami całej oferty i szczegółami gwarancji. Dzięki temu klient będzie przygotowany na ewentualny coroczny serwis instalacji fotowoltaicznej, który zagwarantuje utrzymanie pełnej gwarancji na fotowoltaikę.

Co zawiera przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Przegląd instalacji fotowoltaicznych zawsze powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych i profesjonalnych serwisantów. Jedynie wtedy możecie Państwo mieć pewność, że prace serwisowe zostaną wykonane sprawnie, szybko i poprawnie. W zakres każdego przeglądu wchodzą zazwyczaj takie czynności jak:

 • kontrola wizualna – analiza stanu modułów fotowoltaicznych, inwertera i innych elementów, a także kontrola stabilności całej konstrukcji,
 • sprawdzanie zabezpieczeń i mocowań,
 • kontrola zabezpieczeń antykorozyjnych,
 • kontrola przewodów AC oraz DC,
 • pomiar parametrów elektrycznych instalacji – pozwala to przekonać się, czy podczas generowania energii nie pojawiają się ubytki,
 • szczegółowa kontrola pracy inwertera.

Dokładna analiza i przeprowadzenie kolejno wszystkich niezbędnych prac serwisowych pozwala otrzymać rzeczywisty obraz stanu instalacji fotowoltaicznej. A to z kolei umożliwia wykonanie następnych kroków lub też zachowanie gwarancji.

Chcecie Państwo skorzystać z profesjonalnego serwisu instalacji fotowoltaicznej? Zachęcamy zatem do kontaktu z nami! również w naszym biurze! Zapraszamy.